Z roku na rok w polskim społeczeństwie rośnie zainteresowanie fotowoltaiką. Panele fotowoltaiczne pozwalają na pewną niezależność energetyczną, a atrakcyjne dofinansowania sprawiają, że inwestycja ta staje się wyjątkowo atrakcyjna. Jakie są zalety oraz wady tego rozwiązania?
Ekologiczna energia słoneczna
Niekwestionowalną zaletą paneli fotowoltaicznych jest dbałość o ekologię. Czerpiąc energię ze słońca możemy być pewni, że nawet gdy zabraknie paliw kopalnych będziemy mogli zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Co więcej, światło słoneczne dostępne jest w każdym miejscu na ziemi, dzięki czemu możemy skorzystać z niej właściwie wszędzie.
Panele nie emitują żadnych zanieczyszczeń, w przeciwieństwie do energii pochodzącej z paliw kopalnych. To sprawia, że są całkowicie czystym źródłem energii. Co więcej, same panele fotowoltaiczne można w późniejszym czasie poddać recyklingowi i nie generują hałasu, w przeciwieństwie do innych źródeł odnawialnych.
Fotowoltaika a oszczędności
Nie da się ukryć – początkowy koszt instalacji paneli fotowoltaicznych może przerażać. Dla wielu osób wymaga on zgromadzenia jakichś oszczędności lub nawet wzięcia kredytu. Z tego powodu spore grono zainteresowanych energią słoneczną przekłada decyzję o montażu fotowoltaiki, mając inne wydatki na głowie. Na szczęście problem wkładu własnego da się w prosty sposób zniwelować.
Obecnie działa mnóstwo programów, które pozwalają uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę. Oczywiście nie pokryją one w stu procentach ceny montażu, jednak pozwalają znacznie obniżyć pierwotny koszt inwestycji. To sprawia, że coraz więcej osób jest w stanie sobie pozwolić na montaż paneli bez konieczności pożyczania pieniędzy czy brania kredytu.
O tym, że taki krok się opłaca raczej nie trzeba kogokolwiek przekonywać. Już w ciągu kilku lat od instalacji fotowoltaiki możemy spodziewać się, że wyjdziemy „na czysto” dzięki pomniejszonym, comiesięcznym rachunkom za prąd.
Konserwacja paneli fotowoltaicznych
Wśród obaw związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych, wiele dotyczy konieczności ich późniejszej konserwacji. Mogłoby się wydawać, że utrzymanie tego typu technologii w dobrej kondycji jest kosztowne i wymagające. Nic bardziej mylnego – dzięki stale rozwijającej się branży, eksploatacja paneli jest banalnie prosta.
Fotowoltaika cieszy się dużą trwałością i wydłużoną żywotnością. Sam produkt standardowo posiada dwunastoletnią gwarancję, a także gwarantuje 25 lat konkretnych uzysków. Konserwacja jest mało wymagająca i opiera się głównie na czyszczeniu paneli. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą wyspecjalizowanej ekipy.