Małopolskę można poznawać na wiele sposobów. Jedni skupią się na skarbach drewnianej architektury, inni na zamkach. Wybór jest ogromny, zatem każdy z nas bez problemów znajdzie taki motyw wycieczki, który będzie możliwie jak najlepiej odpowiadać jego indywidualnym preferencjom. Ci, którzy zdecydują się wędrować śladami społeczności żydowskiej, w tej części kraju nudzić się nie będą. Jednym z cenniejszych zabytków, z jakimi będą się mogli spotkać w trakcie takiej podróży, będzie z kolei synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?
Synagoga, z której tak dumna jest Dąbrowa Tarnowska, powstała w drugiej połowie XIX wieku i jest największą synagogą na terenie Małopolski. W bryle tej synagogi nie brak cech typowych dla stylu mauretańskiego, a zewnętrzne elewacje tej budowli zachwycają detalami architektonicznymi oraz hebrajskimi napisami. Dzięki temu synagoga ta stanowi jedną z najcenniejszych pamiątek po polskich chasydach i jest skarbem, którego miłośnicy kultury żydowskiej w czasie wycieczki po okolicach Tarnowa nie mogą pominąć.
Jej obecny wygląd to zasługa gruntownego remontu, którego wykonanie było niezbędne ze względu na wojenne zniszczenia (w czasie okupacji Niemcy zamienili synagogę w magazyn) oraz na powojenne zaniedbania. Dziś synagoga znów prezentuje się wspaniale, a jej wnętrze może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Obecnie mieści się tu Ośrodek Spotkania Kultur, który organizuje sporo ciekawych spotkań i koncertów. W miejscu tym można również zobaczyć ciekawą wystawę, poświęconą m.in. judaizmowi oraz żydowskiej kulturze.
Niestety, po drewnianej synagodze dla ortodoksyjnych Żydów, oraz po sąsiadującej z synagogą mykwie nie ma dziś śladu. Został za to piękny cmentarz żydowski, na terenie którego wciąż można ujrzeć sporo ciekawych macew. Miejsce to może zrobić na każdym z nas spore wrażenie, a zabytkowe nagrobki oraz okazałe drzewa sprawiają, iż na nekropolii tej panuje wyjątkowa atmosfera.
Miłośnicy sakralnych zabytków z pewnością docenią również budowle, jakie prezentuje strona https://halobielsko.pl.