Ponad połowa światowej populacji mieszka w miastach i przewiduje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 66%. Ta migracja na linii wieś-miasto, głównie w Afryce i Azji, wynika z ubóstwa i czynników społeczno-ekonomicznych.
Szybka ekspansja miast na tych dwóch kontynentach odbywa się bez żadnej strategii planowania przestrzennego, a wynikająca z niej presja człowieka ma wysoce szkodliwy wpływ na lasy, krajobrazy i tereny zielone oraz ich otoczenie. Skutki środowiskowe urbanizacji są często potęgowane przez zmiany klimatu i obejmują zwiększone zanieczyszczenie, zmniejszoną dostępność żywności i zasobów, a także zwiększone ubóstwo i częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Powiązany wpis: https://www.naglowek.pl/drzewa-na-rynku-w-gliwicach-wiecej-zieleni-czy-prowizorka
Drzewa miejskie są istotnym elementem miasta. Mogą one pomóc w złagodzeniu niektórych negatywnych skutków urbanizacji, a tym samym uczynić miasta bardziej odpornymi na te zmiany. Oto 6 sposobów, w jaki drzewa i parki miejskie przyczyniają się do tego, że miasta stają się bardziej zrównoważone pod względem społeczno-gospodarczym i środowiskowym:
1. Duże drzewo może pochłonąć do 150 kg CO2 rocznie, dlatego mają one ogromne znaczenie w mieście, w którym zanieczyszczenia są często poważnym problemem. Drzewa mogą poprawić jakość powietrza, czyniąc miasta zdrowszymi miejscami do życia.
2. Dodatkowo, duże drzewa są doskonałymi filtrami dla miejskich zanieczyszczeń i drobnych cząstek. Pochłaniają one gazy zanieczyszczające, takie jak tlenek węgla, tlenki azotu, ozon i tlenki siarki. Filtrują również z powietrza drobne cząsteczki, takie jak kurz, brud czy dym, zatrzymując je na liściach i korze.
Drzewa odgrywają ważną rolę w zwiększaniu bioróżnorodności w miastach, zapewniając roślinom i zwierzętom siedlisko, pożywienie i ochronę.
4. Strategiczne umieszczenie drzew w miastach może pomóc w schłodzeniu powietrza o 2 do 8 stopni Celsjusza, zmniejszając w ten sposób efekt miejskiej „wyspy ciepła”, czyli nagromadzenie ciepła z ogromnej masy betonu i innych materiałów pochłaniających ciepło.
5. Badania pokazują, że mieszkanie w pobliżu miejskich terenów zielonych i dostęp do nich może poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne, na przykład poprzez zmniejszenie nadciśnienia i stresu. To z kolei przyczynia się do dobrego samopoczucia społeczności miejskich.
6. Dojrzałe drzewa regulują przepływ wody i odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu powodziom i ograniczaniu ryzyka klęsk żywiołowych. Na przykład dojrzałe drzewo może przechwycić ponad 15 000 litrów wody rocznie.