Wysokie budynki robią wrażenie. Czy potraficie wymienić kilka najbardziej pokaźnych pod względem wzostu budynków w naszym kraju? Nie musicie się nad tym długo głowić, ponieważ spieszymy z zestawieniem najwyższych budynków w Polsce. Dzięki niemu będziecie bez problemu mogli zaplanować swoją najbliższą wycieczkę krajoznawczą. Miłej lektury!
1. Varso Tower
Pierwsze miejsce w rankingu najwyższych budynków w Polsce zajmuje Varso Tower. Nieruchomość usytuowana jest pod adresem Chmielna 69 i pełni funkcję centrum biznesowego. Ze względu na swoje powalające rozmiary w budynki dostępny jest także taras widokowy, z którego można podziwiać zachwycający krajobraz stolicy. Budynek ma aż 53 piętra i mierzy zapierające dech w piersiach 310 m.
2. PKiN
Dla niektórych pewnym zaskoczeniem może być fakt, że najwyższym budynkiem w Polsce nie jest PKiN. Zajmuje bowiem zaszczytne miejsce drugie. Chociaż jest bez wątpienia najpopularniejszym budynkiem w stolicy, z którym Warszawa jest powszechnie kojarona, to swoją wysokością ustępuje niestety Varso Tower. Budynek znajduje się na placu Defilad. Liczy sobie 46 kondygnacji, a jego całkowita wysokość wynosi 237 metrów. Początkowo, zgodnie z zamysłem architekta Lwa Rudniewa, PKiN miał „zaledwie” 210 metrów. Choć istnieje wiele zwolenników poglądu, że Pałac Kultury i Nauki to niezaprzeczalny symbol Warszawy, inni widzą go jako niechlubne świadectwo czasów słusznie minionych. Bowiem faktem jest, że początkowo budynek nosił imię Józefa Stalina i był oznaką „przyjaźni” polsko-radzieckiej.
3. Warsaw Spire
Jest to kompleks budynków biurowych na Warszawskiej Woli, o której obszerny artykuł znajduje się na stronie regionalnej https://www.targowek24.pl/. Inwestycja została zrealizowana przez Ghelamco Poland. Warsaw Spire trzecie miejsce na podium zawdzięcza swojej wysokości całkowitej, która wynosi 220 metrów. Liczy sobie aż 49 kondygnacji, zatem więcej niż wyprzedzający go w rankingu Pałac Kultury. Oprócz wysokości powalają także koszty całej inwestycji. Szacuje się, że wyniosły ne ponad miliard złotych, co czyni Warsaw Spire największą prywatną inwestycją w naszym kraju.
4. Sky Tower
Następna w rankingu jest nieruchomość we Wrocławiu. Sky Tower to jedyna budowla w naszym zestawieniu, która nie znajduje się w Warszawie. Centrum handlowe ma aż 50 pięter, a na przedostatnim znajduje się chętnie odwiedzany przez turystów taras widokowy. Chociaż w pierwotnych założeniach Sky Tower miało sobie liczyć aż 258 metrów, finalnie jego wysokość ustabilizowała się na poziomie 212 metrów.
5. Warsaw Trade Tower
Miejsce piąte należy do kolejnego budynku znajdującego się w stolicy – Warsaw Trade Tower. Jego wysokość całkowita wynosi 208 metrów. Został oddany do użytku w 1999 roku, zatem już ponad 20 lat temu. Biurowiec ma aż 46 kondygnacji. Ze względu na swoją oryginalną architekturę, wyróżnia się na tle krajobrazów Warszawy.
6. Warsaw Unit
Jesto to kolejne centrum biznesowe w naszym zestawieniu. Wieżowiec znajduje się na warszawskiej Woli przy rondzie Daszyńskiego. To kolejna dzielnica potwierdzająca, że Wola jest prawdziwym centrum biznesowym Warszawy. Budowa zaczęła się w 2017 roku, a zakończyła w ubiegłym 2021 roku. Wieżowiec osiaga 202 metry wysokości i ma 46 kondygnacji. Podobnie jak Warsaw Spire, inwestorem budowy jest podmiot Ghelamco.